Anasayfa » Emlak Vergisi » Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır?
Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır?

Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır?

Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır sorusu ile ilgili detaylar haberimizde yer kırmızııyor.
Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır sorusunun detaylarını sizler dahilin fasılaştırdık. Emlak vergisi yapılandırma 2018 dahilin 31 Mart 2018 tarihine kadar ortaya çıkan bütün borçları kapsıyor. Sigorta prim borçları, her türlü vergi (KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi), askerlik para cezası, trafik cezası, idari cezalar, su borcu, öğrenci kredileri de kapsamda yer kırmızııyor.

Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır sorusunun detayları şu şekilde; Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine olan borçları dahilin kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen ve emlak vergisi yapılandırma 2018 hakkını kullanmak isteyen borçlular, bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan kafavurabilecekleri gibi posta yoluyla veya internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kafavuruda bulunabileceklerdir.

Emlak vergisini yapılandırma ile ödemek isteyen borçlulara 2 seçenek sunulacak. İsteyen borcunu peşin ödeyecek isteyen ise taksite böldürecek. 6, 9, 12 ve 18 taksit imkanı var. Taksitler 2 aylık dönemler halinde ödenecek.

Emlak vergisi yapılandırma kapsamında; Borç ana parası aynı kalırken, gecikme faizi ve cezası silinecek. Aylık yüzde 0.35’ten Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Peşin ödemede Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı silinecek. Ancak taksit seçilirse, ana para+Yİ-ÜFE ile belirlenen katsayılar çarpılacak.

Bu kapsamda Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere, büyükkent belediyelerine, YİKOB’lara, büyükkent belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine bağlı tahsil dairelerine olan ve Kanunun 2 nci maddesi kapsamına giren alacakları bu madde kapsamında ödemek isteyen borçluların 31 Temmuz 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine ovalı olarak kafavurmaları gerekmektedirEmlak Vergisi Yapılandırma 2018 dışında vergi yapılandırmaları dahilerisinde bulunanlar aşağıdaki gibidir; – MTV ödeme kolaylığı,
– Trafik Para Cezaları ve başka idari para cezalarında indirimler,
– Peşin ödemelerde %90 İndirim,
– Vergi aslına bağlı olmayan özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sine kadar silinmesi,
– Vergi ihtilaflarının barış aracılığıyla sonlandırılmasında yüzde 80’e varan indirimler,
– 18 ay taksitli ödeme imkanı,
– Vadesi 31 Aralık 2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi,
– Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,

Emlak vergisi yapılandırma 2018 nasıl yapılır sorusu ile ilgili gelişmeleri ve haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Hilal MİSİRLİ

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Benzer Yazılar
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com