Anasayfa » Emlak Vergisi » Emlak vergisi yapılandırma son gün bu gün!
Emlak vergisi yapılandırma son gün bu gün!

Emlak vergisi yapılandırma son gün bu gün!

Her sene 2 taksit şeklinde ödenen emlak vergisi yapılandırma nihayet gün bu gün.
Türkiye sınırları dahilinde bulunan bütün gayrimenkuller dahilin 1319 sayılı kanun gereğince her sene 2 taksit şeklinde ödenen emlak vergisi yapılandırma nihayet gün bu gün.

Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere, büyükkent belediyelerine, YİKOB’lara, büyükkent belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine bağlı tahsil dairelerine olan ve Kanunun 2 nci maddesi kapsamına giren alacakları bu madde kapsamında ödemek isteyen borçluların emlak vergisi yapılandırma nihayet gün olan 31 Temmuz 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine ovalı olarak kafavurmaları gerekmektedir.

Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine olan borçları dahilin kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçlular, bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan kafavurabilecekleri gibi posta yoluyla veya kafakanlığımız internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kafavuruda bulunabileceklerdir.

Borçluların ani çok vergi dairesine olan borçları dahilin Kanundan yararlanmak istemeleri hâlinde, her bir vergi dairesine ayrı ayrı kafavurmaları gerekmektedir. 213 ve 6183 sayılı Kanunlar ile başka kanunlarda yer alan mesuliyet düzenlemeleri nedeniyle mirasçılar, kefiller, şirket ortakları ve kanuni temsilciler gibi amme borçlusu sayılan kişiler sorumlu oldukları tutarlar dikkate kırmızıınarak ilgili vergi dairesine ovalı müracaat yapmak suretiyle 7143 sayılı kanun hükümlerinden yararlanabileceklerdir. Dolayısıyla bu kişilerin Kanundan yararlanabilmek dahilin Gelir İdaresi kafakanlığının internet adresi üzerinden kafavurmaları mümkün bulunmamaktadır.

Emlak vergisi yapılandırma nihayet gün olan 31 Temmuz 2018 tarihinden önce yapılacak kafavurularda Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine ödenecek kesinleşmiş alacaklar dahilin madde hükmünden yararlanmak isteyen borçlularca kullanılmak üzere düzenlenmiş olup alacaklı başka idarelerce örneğe uygun müracaat istekçelerinin hazırlanarak borçluların kullanımına sunulması icap etmektedir.

Hilal MİSİRLİ

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com