Anasayfa » Emlak Vergisi » İlk yıl emlak vergisi ödenir mi?
İlk yıl emlak vergisi ödenir mi?

İlk yıl emlak vergisi ödenir mi?

İlk sene emlak vergisi ödenir mi sorusunun detayları haberimizde yer kırmızııyor.
İlk sene emlak vergisi ödenir mi sorusunun detaylarını sizler dahilin fasılaştırdık. Emlak vergisi, Türkiye sınırları dahilinde bulunan bütün gayrimenkuller dahilin 1319 sayılı kanun gereğince her sene 2 taksit şeklinde ödeniyor. konut ve işyeri sahiplerinin tarafı sıra arazi ve arsa sahiplerinin de emlak vergisi ödemeleri gerekiyor.

İlk sene emlak vergisi ödenir mi sorusunun detayları şu şekilde; Yeni bir gayrimenkul alan kişiler satış ileminin yapıldığı sene beyanname vermelidir. Bununla birlikte taşınmazı yeni alan şahıs ilk sene emlak vergisinden muaf sayılır. Yani kırmızıınan konutun emlak beyannamesi aynı sene dahilinde yapılması gerekirken, emlak vergisi ödemeleri bir sonraki sene yapılır.

Emlak vergisi birinci taksiti, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti adaleım ayı dahilinde olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. 1319 sayılı kanun ile belirlenen emlak vergisi muafiyet şartları dahilindeki kişilerin emlak vergisi ödemesi yapması gerekmiyor. Kiracıları ilgilendirmeyen emlak vergisini sadece mülk sahipleri ödüyor. Taşınmaz sahipleri tarafından yapılan ödemeler gayrimenkulün bağlı olduğu belediye tarafından kabul ediliyor.

Eğer mülk sahibinin herhangi bir geliri bulunmuyor ise emlak vergisi ödemesinden muaf tutuluyor. Ayrıca, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, emekliler ve 200 metrekareyi geçmeyen tek bir gayrimenkule sahip olanlar kişiler de emlak vergisinden muaf sayılıyor. Tek bir gayrimenkule sahip olan kişilerin emlak vergisinden muaf tutulması dahilin hiçbir gelire sahip olmadığını ve yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı aylık ile geçimini sağladığını belgelemesi gerekiyor. Emekliler de aynı durumlarda emlak vergisinden muaf olabiliyor. Emlak vergisi muafiyeti dahilin belediyeye müracaat ederek istekçe verilmesi yeterli oluyor.

İlk sene emlak vergisi ödenir mi sorusu ile ilgili gelişmeleri ve haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Hilal MİSİRLİ

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com