Anasayfa » Emlak Gündem » ‘İmar barışı depreme dayanıksız binaların dönüşümünü hızlandıracak’!
‘İmar barışı depreme dayanıksız binaların dönüşümünü hızlandıracak’!

‘İmar barışı depreme dayanıksız binaların dönüşümünü hızlandıracak’!

GYODER Yönetim Kurulu kafakanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, kentsel dönüşümün hız kazanması konusunda bayındır barışının büyük önem taşığını vurguladı.
Topraklarının büyük çoğunluğu zerzele kuşağında yer alan Türkiye’de depreme hazırlıklı olmak dahilin kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığını vurgulayan GYODER Yönetim Kurulu kafakanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Bugün Türkiye genelinde 7.5 milyon riskli konutun dönüşmesi gerekiyor. Bunun dahilin vakit kaybetmeden, prosedürlere kısa yollar oluşturarak sorunları çözmemiz gerekiyor. İmar barışı bu anlamda Türkiye dahilin kangren olmuş sorunları ortadan kaldırırken, yarattığı gelir ile kentsel dönüşüme ivme kazandıracak” dedi.

Türkiye’de büyük yıkıma yol açan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 19’uncu yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan GYODER kafakanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, hayata geçirilen bütün düzenleme ve yapılanmalara karşın Türkiye’nin hala depreme tam anlamıyla hazırlıklı olmadığını belirtti.

Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Bugün Türkiye genelinde milyonlarca konutta halen binaların gücünü zayıflatan en önemli faktörlerden biri olan korozyonun önüne geçen su yalıtımı yok. 7.5 milyon konut ise dönüştürülmesi gereken konut statüsünde bulunuyor. Topraklarının büyük çoğunluğunun zerzele kuşağında yer alan ülkemizde depreme hazırlıklı olmak dahilin güvenli ve kaliteli yapılaşma anlayışıyla hereket etmeliyiz ve kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Kentsel dönüşümün hız kazanması konusunda bayındır barışının büyük önem taşığını vurgulayan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yılda 500 bin adet konutu dönüştürürsek, dönüşümü 15 sene gibi bir sürede tamamlayabiliyoruz. Bunun dahilin vakit kaybetmeden, prosedürlere kısa yollar oluşturarak sorunları çözüp, önümüzdeki 15 yılda bu problemi el birliğiyle atlatmamız gerekiyor. Türkiye’de sayısı 13 milyona yaklaşan ruhsatsız yapının bayındır ve ruhsat sorununa çözüm getirecek olan bayındır barışı, hem Türkiye dahilin kangren olmuş bir sorunu ortadan kaldıracak hem de yarattığı gelir ile kentsel dönüşüme ivme kazandıracak” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm sürecinin kafata büyükşehirler olmak üzerekapsamlı bir bayındır reformu ile planlanması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şöyle devam etti:“Şehirlerimizi, talep ve gereksinimlara göre planlayıp geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz. İlgili yönetmeliklerin gereksinimlara ne ölçüde tarafıt verdiğini sorgulanması ve denetlenmesini sağlamalıyız.”

GYODER olarak, kentsel dönüşüm çkırmızıışmalarına katkıda bulunmaya devam edeceklerini kaydeden Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Olası büyük bir depremde minimum kayıp verilmesi dahilin riskli binaların yeniden, yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmesi ve bütün Türkiye’nin yeniden yapılanması dahilin çkırmızıışacağız. zerzele bilincinin toplumun bütün kesimleri tarafından benimsenmesi de yeniden yapılanma sürecine büyük bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com