Anasayfa » Emlak Gündem » ‘Kaliteli beton kullanımı ve denetim ile depremi az hasarla atlatmak mümkün’!
‘Kaliteli beton kullanımı ve denetim ile depremi az hasarla atlatmak mümkün’!

‘Kaliteli beton kullanımı ve denetim ile depremi az hasarla atlatmak mümkün’!

Türkiye Hazır Beton Birliği kafakanı Yavuz Işık, kaliteli beton kullanımı ve denetim ile depremi az hasarla atlatmanın mümkün olduğunu vurguladı.
Büyük kayıpların islakandığı 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 19’uncu sene dönümü vesilesiyle açıklamada bulunan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği kafakanı Yavuz Işık, T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil durum Yönetimi kafakanlığı (AFAD) zerzele Dairesi kafakanlığı verilerine göre 2018 seneının başından bugüne kadar Türkiye ve çevresinde 13.892 zerzele gerçekleştiğini vurguladı.

Ülkemizin jeolojik yapısı nedeni ile maalesef büyük can ve mal kayıplarına yol açan depremler islakadığına dikkat çeken Yavuz Işık, şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizin surat ölçümünün %42’si birinci derece, % 24’ü ise ikinci derece zerzele kuşağı üzerinde bulunmaktadır. zerzele herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda oluşabilir ve var olan koşullarda depremin önceden  belirlenmesi imkânsızdır. Bu sebeple yapabileceğimiz en iyi şey bu gerçeği kabul etmek ancak  depreme teslim olmayıp depremle mücadele etmektir. Depremi önleyemeyiz ama depremin zararlarını azaltma imkânına sahibiz. Depremlerin oluşturacağı bu zararları azaltmanın en etkin iki yolu ise depreme dayanıklı yapılar inşa etmek yani yapı stoğumuzu; kaliteli, güvenliği kanıtlanmış betonlarla kuvvetlendirmek ve toplumu depreme karşı şuurlendirmekten geçmektedir.“ dedi.

Depremi az hasarla atlatmak dahilin kaliteli beton kullanımı ve denetim şarka 
Kaliteli beton kullanımı ve denetim ile depremi az hasarla atlatmanın mümkün olduğunu vurgulayan Yavuz Işık: “Hazır beton alanında kaliteyi garanti altına almayı hedefleyen Birliğimiz, kalite Güvence Sistemi (KGS) denetimleri ile kaliteli ve yüksek dayanım sınıflarında beton üretimi gerçekleşmesini sağlamaktadır. Beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin tarafı sıra habersiz ürün denetimleri de gerçekleştiren KGS tarafsızlığını kanıtlayarak kaliteli beton kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır. Hazır betonun üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi, zerzele ve başka dış etkilere dayanıklı binalar üretmek dahilin kaçınılmaz bir şarttır. Yeni yapıların oluşturulmasında ve kentsel dönüşüm çkırmızıışmalarında kullanılacak KGS belgeli kaliteli hazır beton olası bir depremde birfazla islakam kurtaracaktır. THBB olarak hem üyelerimiz hem de kamuoyu dahilin depreme dayanıklı yapı tasarımı ve hazır beton uygulamalarını konu alan bilgilendirmeler yapıyoruz. nihayet olarak geçtiğimiz sene 8 farklı ilde beton teknolojileri ve doğru beton uygulamaları ile ilgili seminer düzenledik. Kaliteli yapılaşma ve zerzele konusunda ülkenin şuurlenmesi adına üzerimize rüyaeni yapıyoruz. Ülkemizde üretilen betonların yüzde 65’i Türkiye Hazır Beton Birliği üyeleri tarafından KGS belgeli olarak üretilmektedir. Depreme karşı dayanıklı yapılaşma dahilin bu nispetın çok daha yüksek olması gerekmektedir. KGS Sistemine sertlan beton tesisleri, yoğun kontroller sonucunda daha stabil bir üretim yapmakta, kalite sapmaları azalmaktadır. Böylece daha ekonomik bir üretim sağlanmaktadır. Standartlara uygun üretimin sağlanması sonucunda beton üreticisi ile tüketici arasında güven sağlanmaktadır. Sektördeki bütün üreticilere tarafsız ve doğru bir denetim uyguladığı dahilin KGS Belgeli beton üreticileri özellikle tercih edilmektedir. Bu doğrultuda, bütün beton üreticilerini standartlara uygun üretim yapmak üzere KGS Sistemine çağrı ediyoruz.” dedi.

İnşaat sektöründe çkırmızıışanların eğitilmesi ve belgelendirilmesi önemli
Depreme karşı yapılaşmada eğitimin ve belgelendirmenin önemine değinen Yavuz Işık: “Güvenli yapıların inşası dahilin inşaat ustalarının, kalfalarının ve işçilerinin eğitim kalitesinin yükselmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, yıllardır, sektöre, çkırmızıışanlarına ve beton kullanıcılarına yönelik sertifikalı eğitimler ve seminerler düzenleyerek sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaktayız. 1994 seneından bu yana pompa ve transmikser operatörleri, santral operatörleri ve laboratuvar teknisyenleri dahilin düzenlediğimiz eğitimlere 16 binden çok şahıs sertlmıştır. Eğitim faaliyetlerimizle sektörümüzün kalifiye eleman ihtiyacını karşılarken bir yandan da mesleki yeterlilik konusunda çkırmızıışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda 2015 seneında THBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezini kurduk. Betonarme Demircisi ve Betoncu mesleklerinde imtihan ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilen THBB MYM olarak çkırmızıışmalarımıza devam ediyoruz. Birliğimizin, Beton Pompa Operatörü ve Beton Santral Operatörü mesleki yeterliliklerinin hazırlanması konusunda da çkırmızıışmaları devam etmektedir.” dedi.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com