Anasayfa » Emlak Gündem » ‘Son dönemdeki yangınlarda dış cephe kaplamaları büyük rol oynuyor’!
‘Son dönemdeki yangınlarda dış cephe kaplamaları büyük rol oynuyor’!

‘Son dönemdeki yangınlarda dış cephe kaplamaları büyük rol oynuyor’!

İZODER kafakanı Levent Pelesen, “nihayet dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda, estetik görünüme sahip tarafıcı dış cephe kaplamalarının tercih edilmesi ve hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor” dedi.
Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü şuurlendirmeyi körç edinen İZODER, bugün Atakent’de meydana gelen yangın ile ilgili bir açıklama yaptı. İZODER kafakanı Levent Pelesen, “nihayet dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda, estetik görünüme sahip tarafıcı dış cephe kaplamalarının tercih edilmesi ve hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor” dedi.

Yakın dönemde rezidans, hastane, konutlarda islakanan ve nihayet olarak Atakent’de çıkan yangının ardından, İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından bir açıklama yapıldı. İZODER Yönetim Kurulu kafakanı Levent Pelesen, “nihayet zamanlarda ticari yapılar kafata olmak üzere tercih edilen en yaygın uygulamalardan biri de giydirme cephe uygulamalarıdır. Bu detaylarda genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asılıyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor. Dolayısıyla bu detaylarda tarafıcı ürünlerin kullanılmaması gerekiyor” diye konuştu.

nihayet zamanlarda bazı yangınların kamuoyunun gündeminde olduğunu belirten Levent Pelesen, cephelerde çok hızlı yayıldığı ifade edilen bütün yangınları incelediğimizde bu binalarda bu baca etkisine sebebiyet veren giydirme cephe detaylarının kullanıldığını görüyoruz. Çok çeşitli estetik çözümler sunulabilen giydirme cephe detayları giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizdeki mevzuat, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dahilinde olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiğini ifade ediyor. Ancak bilgi eksikliği ve ekonomik gerekçeler ile tarafıcı dış cephe kaplamalarının tercih edildiği, yani estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçtiği giydirme cephe gibi uygulamalar sürdükçe bu tür yangınlar ile karşılaşılması mümkünlığı hep olacak” dedi.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com